LCA sprzyja faktom – fakty budują potencjał z korzyścią dla środowiska
Profesor Tomasz Nitkiewicz (na zdjęciu pierwszy od prawej) jest specjalistą w zakresie zrównoważonego rozwoju w zarządzaniu przedsiębiorstwami sektora energetycznego. Jest także autorem monografii habilitacyjnej pt. „Ekologiczna ocena cyklu życia produktu w procesach decyzyjnych przedsiębiorstw produkcyjnych". Jako ekspert aktywnie współpracujący z zespołem projektu LCA4Regions zgodził się na wywiad i krótkie podsumowanie osiągnięć i wyzwań projektu.
2023-06-29, 09:49

Jak Pan ocenia z perspektywy czasu współpracę w ramach projektu i współorganizowane wydarzenie pn. Transnational Learning Journey, które współtworzył Pan razem z zespołem LCARegions – czy widzi Pan potrzebę kontynuacji projektu?

Z mojej perspektywy najważniejszą zaletą projektu jest zgromadzenie interesariuszy z różnych sektorów oraz z różnych krajów. Powiązanie sektora publicznego z sektorem przedsiębiorstw oraz naukowo-badawczym daje szansę na wzajemne zrozumienie, zwłaszcza w kontekście motywacji i celów, ograniczeń, potrzeb, co może doprowadzić do znacznie bardziej świadomego wdrażania rozwiązań w zakresie ocen wpływu na środowisko, zwłaszcza w obszarach, które będą występowały na styku tych sektorów. Kontekst międzynarodowy natomiast, pozwala na typowy benchmarking i przyglądanie się gotowym, już funkcjonującym rozwiązaniom, uczenie się na cudzych błędach oraz wykorzystywanie różnych doświadczeń do tworzenia własnej ścieżki rozwoju tego typu ocen. Jest to szczególnie istotne z perspektywy administracji samorządowej, która potrzebuje zróżnicowanych instrumentów mobilizowania pozostałych interesariuszy.

Czy metodologie typu Life Cycle Assessment, Carbon Footprint mają wpływ na uczelnię, jej otocznie i proces B+R, a także aktywność proinnowacyjną?

Wydaje się, że oceny środowiskowe oraz metody ich prowadzenia, takie jak LCA czy Carbon Footprint, będą zyskiwały na znaczeniu w każdym obszarze naszego życia społeczno-gospodarczego, co będzie szczególnie widoczne u podmiotów, które mają za zadanie kreować jego przebieg lub asystować w nim innym podmiotom. Uczelnie i jednostki badawczo-rozwojowe powinny wieść prym w tym zakresie, nie tylko służąc pomocą w zakresie opanowania metodologii ale również stosując ją u siebie przy wyznaczeniu celów strategicznych. Znakomitym przykładem potwierdzającym takie zaangażowanie jest włączenie kompetencji z zakresu środowiskowej oceny cyklu życia w większości  programów nauczania na Politechnice Łódzkiej.

Jakie są praktyczne wyzwania tych metodologii?

Wyzwania są duże, zwłaszcza w kontekście szumu informacyjnego, praktyk greenwashingu oraz często zróżnicowanych presji interesariuszy zewnętrznych. To jednak jeszcze bardziej rodzi potrzebę tworzenia ośrodków kompetencji i obiektywnej oceny środowiskowej oraz rozpowszechniania jej wyników oraz wpływu na decyzje.

Jak okres post-pandemiczny będzie kształtował wpływ na środowisko – czy odbudowa będzie miała wpływ na wzmocnienie dynamiki pro-środowiskowych procesów i transformacji w naszych regionach?

Niestety trudna sytuacja post-pandemiczna nie sprzyja zwiększaniu roli czynników środowiskowych w podejmowaniu strategicznych decyzji. Konsekwencje pandemii koronawirusa (maseczki, opakowania) czy problemów w dobie nieprzewidywalnej dynamiki zmian społecznych i ekonomicznych - pokazują, że stosunkowo łatwo redukować lub wręcz negować istotność kwestii środowiskowych w procesach decyzyjnych.

Capacity Building - to temat, który współtworzyliśmy razem z ekspertami podczas Transnational Learning Journey - czy ma on odniesienie do oceny cyklu życia produktów i usług?

Niewątpliwie, projekty uwzględniające budowanie potencjału współpracy i rozwój kompetencji, czego przykładem jest  nasz projekt mogą dopomóc w zmianie mentalności oraz wypracowaniu solidnych fundamentów dla polityki i praktyki środowiskowej samorządów, przedsiębiorstw czy uczelni. Daje to nadzieję przede wszystkim na wypracowanie silnego stronnictwa oddolnego (bottom-up) wsparcia decyzji pro-środowiskowych. Jeżeli uda się zaszczepić troskę o środowisko naturalne na różnych szczeblach i w różnych sektorach, to wówczas możemy być bardziej spokojni o przyszłość naszej planety oraz o racjonalność podejmowanych decyzji.

Serdecznie dziękujemy za wywiad i wsparcie eksperckie w trakcie realizacji projektu LCA4Regions. Wszystkich zainteresowanych szerszym ujęciem tej niezwykle interesującej problematyki zachęcamy do poszerzenia wiedzy m.in. poprzez zapoznanie się z retransmisją seminarium TLJ oraz odwiedzenie strony projektu.


KONTAKT / AUTOR
Adam Szymański
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.