W dniach 9 - 10 maja 2019 r. Instytut Geografii Regionalnej w Lipsku, Lider projektu oraz powiat Burgenland, partner projektowy, organizując pierwsze międzynarodowe spotkanie rozpoczęli działania w ramach pakietów roboczych wskazanych we wniosku aplikacyjnym. W spotkaniu w Lipsku i Naumburgu wzięło udział 23 uczestników reprezentujących wszystkich 13 członków konsorcjum projektowego.
Partnerzy przedstawili działania, które będą realizowane w sześciu krajach (Niemcy, Włochy, Słowenia, Chorwacja, Republika Czeska i Polska), dokonując przeglądu planu pracy oraz głównych celów, produktów
i kluczowych aktywności, które zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Projekt Arrival Regions otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 811 189,85 EUR z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach trzeciego naboru ogłoszonego przez Interreg Europa Środkowa.
O projekcie
Celem projektu jest opracowanie i przetestowanie rozwiązań w zakresie społecznej integracji młodych imigrantów na obszarach pozamiejskich i miejskich dotkniętych zmianami demograficznymi.
Bezprecedensowy poziom migracji na obszarach wiejskich Europy Środkowej zanotowany w przeciągu kilku ostatnich lat stanowi długoterminowe wyzwanie, ale jest jednocześnie szansą, w sytuacji gdy integracja przybywających migrantów powiedzie się. Na obszarach wiejskich objętych projektem nastąpił spadek liczby ludności w wyniku zmian demograficznych. Wykształceni, młodzi ludzie opuszczają obszary wiejskie w poszukiwaniu lepszej pracy, wyższych dochodów i możliwości rozwoju w większych miastach lub zagranicą. Wraz ze zmianami demograficznymi pojawiają się wyzwania związane z reorganizacją usług użyteczności publicznej dla coraz mniejszej liczby osób o różnych potrzebach (opieka zdrowotna) oraz niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej.
Województwo Łódzkie ze względu na depopulację i starzenie się społeczeństwa, potrzebuje chętnych do pracy, łatwo asymilujących się imigrantów. Naturalnymi kandydatami są nasi sąsiedzi Ukraińcy. Obywatele Ukrainy stanowią 70% wszystkich imigrantów zatrudnionych w województwie łódzkim. Odpowiednio zintegrowane osoby przybywające do regionu łódzkiego mogą przyczynić się do ożywienia gospodarczego („gospodarczej rewitalizacji”) tych obszarów poprzez wypełnienie wakatów w szkołach czy też lokalnych stowarzyszeniach (np. drużynach piłkarskich, ochotniczych strażach pożarnych) oraz zakładanie działalności gospodarczych.
ARRIVAL REGIONS promuje podejście oparte na innowacjach społecznych, aby integracja na obszarach wiejskich odniosła sukces, wzmacniając umiejętności i wiedzę zainteresowanych stron na rynku pracy oraz integrację społeczną obywateli państw trzecich.
Finansowanie
Projekt dofinansowany jest z środków programu Interreg Europa Środkowa
Wartość projektu wynosi: 2 204 872,00 euro
W tym dofinansowanie z UE dla województwa łódzkiego: 114 877,50 euro
Budżet dla województwa łódzkiego: 135 150,00 euro
Partnerzy projektu
ARRIVAL REGIONS skupia 13 partnerów z 6 krajów
Skład partnerstwa:
- Leibniz Institute for Regional Geography
- LAG Escartons and Waldensians Valleys
- City of Osijek
- Information legal centre
- Mountain Union of Mongia e Cevetta Valley Langa Cebana Alta Valle Bormida
- National Union of mountain municipalities and mountain communities – UNCEM Piemonte
- University of West Bohemia in Pilsen
- Center Rotunda, Koper
- Municipality of Postojna
- University of Szczecin
- Westpomeranian Region
- Burgenland district
- Lodzkie Region
OKRES REALIZACJI
kwiecień 2019 – marzec 2022
więcej informacji znajduje się pod linkiem: https://www.interreg-central.eu/Arrival-Regions