Projekt AQUARES – zdalna wizyta studyjna w Czechach
Międzynarodowy projekt AQUARES, koncentruje się na efektywnym zarządzaniu gospodarką wodną poprzez ponowne wykorzystanie wody i zapewnienie ochrony jej zasobów. Recykling wody jest kluczowy dla zapewnienia stabilności ekologicznej nie tylko w regionach suchych Europy, ale na całym świecie. Istotną kwestią jest ponowne wykorzystanie ścieków, które w wyniku zastosowania odpowiednich technologii uzdatniania mają wyższą jakość i nadają się do dalszego stosowania. Recykling wody stwarza okazję do efektywnego gospodarowania zasobami w takich obszarach jak rekultywacja, rozwój innowacji, tereny podmokłe oraz zbiorniki retencyjne, nawadnianie upraw, przemysł (np. woda do chłodzenia) a także poprawa jakości gleby.
2020-10-19, 10:23

Realizacja projektu ma na celu rozwój koncepcji zrównoważonego rozwoju i ekoinnowacji w rolnictwie, przemyśle, obszarach miejskich i rekreacyjnych. Działania w ramach projektu przyczynią się do zwiększenia świadomości w zakresie wiedzy naukowej i korzyści płynących z ponownego wykorzystania źródeł wody oraz rozwiązań w zakresie oszczędnego gospodarowania wodą na rzecz zrównoważenia środowiskowego przedsiębiorstw rolniczych i przemysłowych w UE.

Ze względu na globalną pandemię koronawirusa, partnerzy projektu AQUARES zostali zmuszeni do przełożenia niektórych działań w ostatnim semestrze. Obecnie sytuacja z COVID19 nie uległa znacznej poprawie. W związku z tym nadal nie jest możliwe podróżowanie po wielu krajach, organizowanie oraz uczestniczenie w spotkań fizycznych. Wielu z nas pracuje w domu w różnych częściach Europy. Najprostszym rozwiązaniem, które było również zalecane przez główny sekretariat projektów Interreg Europa, było zastąpienie wydarzeń stacjonarnych wydarzeniami wirtualnymi, a tym samym nie odkładanie żadnych działań. Fondazione Lombardia per l'Ambiente był jednym z pierwszych partnerów projektu, który zrobił to podczas regularnych spotkań roboczych. Za przykładem Włochów, podążyli także pozostali partnerzy projektu. Częściowo w formule on-line zorganizowane były m.in. warsztaty w Oldenburgu w Niemczech, które odbyły się na początku marca 2020 r ponieważ nie wszyscy partnerzy mogli w nich uczestniczyć fizycznie.

W piątym semestrze realizacji projektu, odbyła się wizyta studyjna dla wszystkich partnerów projektu oraz ich interesariuszy, zorganizowana przez Agencję Rozwoju Regionalnego Regionu Pardubice z Republiki Czeskiej. Spotkanie oczywiście miało formę wirtualną i odbyło się w dwóch dniach – 22 września oraz 25 września. Organizatorzy zaprezentowali technologie uzdatniania i odzyskiwania wody oraz inne projekty podnoszące świadomość społeczną w tym zakresie jakie realizowane są w Czechach. Pierwszego dnia, uczestnikom przedstawione zostały dwie praktyki – osiedle Botanica K oraz Hydrogeopark Pátek. Z kolei 25 września tematem przewodnim były projekty związane z wdrażaniem i monitorowaniem kwestii związanych z ponownym wykorzystaniem wody. Zaprezentowano najlepsze praktyki z regionu Pardubic - Zielony dach w mieście Lanškroun, Suchy polder Žichlínek, Ogród wiszący w mieście Polička i Biotop w mieście Hlinsko.

Więcej o spotkaniu w Czechach można przeczytać na stronie internetowej projektu https://www.interregeurope.eu/aquares/, w dziale „Biblioteka”, w tym także obejrzeć nagrania wideo ze wszystkich spotkań, które są w języku angielskim. Ponadto udostępnione są tutaj także metodologie i analizy opracowane przez wszystkich partnerów projektu. Warto również zapoznać się z sekcją „Dobre praktyki”, w której znajduje się lista inspirujących rozwiązań z krajów partnerskich.

Jeśli jesteś zainteresowany naszym projektem i chcesz dowiedzieć się więcej na temat planowanych lub przełożonych wydarzeń, skontaktuj się z nami lub śledź wiadomości na stronie internetowej Interreg Europe lub w serwisach społecznościowych na Facebooku, Twitterze oraz LinkedIn:

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Wydział Projektów Międzynarodowych

tel. 42 663 30 45, 663 38 08

e-mail: projekty.miedzynarodowe@lodzkie.pl

https://www.interregeurope.eu/aquares/

https://www.facebook.com/projectAQUARES/

https://twitter.com/AquaresEurope

https://www.linkedin.com/in/projectaquares/

KONTAKT / AUTOR
Michał Mikina
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.