Rozwój ekosystemu wsparcia dla start-upów w Środkowej Europie w ramach programu Interreg. Nowe możliwości dla młodych firm z Polski
W skład projektu CE-Connector wchodzi 11 partnerów z 6 krajów: Polski, Niemiec, Chorwacji, Węgier, Słowenii oraz Czech. Młode firmy rozpoczynające działalność mogą liczyć na pomoc i opiekę ze strony doświadczonego zespołu ekspertów, którzy będą towarzyszyć im w drodze od pomysłu do realizacji. Misją projektu jest połączenie startupów z inwestorami, zwanymi również Aniołami Biznesu, dając im dostęp do instrumentów wsparcia publicznego. Celem jest obniżenie progu wejścia dla młodych projektów, a także wypełnienie luki pomiędzy startupami a kapitałem wysokiego ryzyka.
2020-08-18, 12:40

Założenie firmy często oznacza znalezienie własnej, osobistej i niepowtarzalnej drogi w świecie startupów, co dla wielu młodych ludzi może wydawać się przytłaczające, a dla innych wręcz niemożliwe. Młode firmy są główną siłą napędową europejskich innowacji i jeśli są odpowiednio stymulowane stają się źródłem przełomowych rozwiązań i wzrostu gospodarczego. Pomimo dostępu do nowych systemów finansowania, nadal istnieje luka finansowa między "3F" (ang. friends, family, founders) a kapitałem wysokiego ryzyka. Jednym z rozwiązań jest zwiększenie współpracy między instytucjami publicznymi, które mają dostęp do wsparcia finansowego ze strony państwa, a aniołami biznesu i nowymi przedsiębiorstwami.

Problem nierówności rozwojowych jest największą barierą dla nowych pomysłów. Co by było, gdybyśmy mogli dać młodym firmom dostęp do tzw. „smart money”, instrumentów publicznych takich jak pomoc finansowa, dotacje, przestrzeń do wspólnej pracy a także wsparcie eksperckie w dowolnym obszarze? Właśnie w tym celu stworzyliśmy ponadregionalny system wsparcia inwestycji na wczesnym etapie rozwoju. Zaczynamy od znalezienia wiodącego Anioła Biznesu, który chciałby inwestować wspólnie z grupą lokalnych i międzynarodowych inwestorów, w celu zapewnienia środków („smart money”) na rozwój firmy. Następnie pomagamy im zdobyć wsparcie publiczne aby wykorzystać wszystkie możliwości i atuty. Na koniec wprowadzamy obsługę ekspercką w takich dziedzinach, jak ICT, zdrowie, technologie środowiskowe, odnawialne źródła energii, inteligentne miasta i inne; wszystko po to, aby nasi klienci mogli otrzymać najbardziej kompleksową ofertę w zakresie inwestycji i rozwoju.

"Inwestycje wahają się od 75 tys. do 1 mln EUR, przy czym na jedną inwestycję przypada min. 3 aniołów biznesu. W wyniku działań projektowych spodziewamy się, że 12 instytucji wdroży nowe/ulepszone narzędzia i usługi, 19 instytucji wprowadzi zmiany do istniejących strategii, utworzone zostaną 162 nowe miejsca pracy, a 1048 pracowników zostanie przeszkolonych. Łączna kwota środków zaangażowanych w projekt wyniesie 13,5 mln EUR"

Bettina Zawłocka – UX, WP Communication @ CE-Connector

Projekt CE-Connector jest podzielony na 3 fazy realizacji, z których pierwsza jest już za nami. Zespół projektowy przygotował 3 kluczowe dokumenty niezbędne do rozpoczęcia fazy pilotażowej. Niedawno opracowana Instrukcja Operacyjna ACIF opisuje bardzo szczegółowo strategię i fazy projektu, zarówno na poziomie partnera jak i inwestora. Dokument w sposób jasny i zwięzły ilustruje proces wyboru Startupu i Anioła Biznesu, strukturę ACIF, zawieranie transakcji i zarządzanie, a także ostateczne sfinalizowanie całego procesu inwestycyjnego.

Projekt realizowany jest w okresie od kwietnia 2019 r. do marca 2022 r. Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://www.interregcentral.eu/Content.Node/CE-Connector.html

KONTAKT / AUTOR
Michał Mikina
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.